Zapewnimy Ci najlepszą opiekę stomatologiczną!

Ligi Polskiej 12L, Toruń

NASZA LOKALIZACJA

(+48) 602 314 178

TELEFON KONTAKTOWY

Znów na fotelu

Bywa, że ząb leczony wcześniej, znów wymaga interwencji.

Nawet wyleczone zęby, które nie dają żadnych dolegliwości bólowych, powinny być pod kontrolą stomatologa. Głównie dlatego, że np. proces próchniczy może się rozwijać niezauważenie, na przykład pod nieszczelnym wypełnieniem.

Zdarzają się sytuacje, i wcale nie są rzadkie, gdy pacjent prosi o naprawę ukruszonego zęba leczonego kanałowo wiele lat wcześniej. Po kontroli radiologicznej okazuje się, że ten ząb wymaga ponownego leczenia kanałowego. Zapewnienia pacjenta, że przez wiele lat ząb nie dawał żadnych dolegliwości, nie mogą być dla stomatologów powodem zaniechania leczenia. Zmianę na wierzchołku korzenia zębowego zawsze trzeba traktować bardzo poważnie. Jest to duże zagrożenie dla całego organizmu, a jego skutków czasami nie jesteśmy wstanie do końca przewidzieć.

Zęby pod okiem eksperta

– W mojej wieloletniej praktyce zdarzyło mi się już kilkakrotnie wykonać uzupełnienia protetyczne na zębach martwych, niedających wcześniej żadnych dolegliwości – opowiada Hieronim Kasprzak, stomatolog. – Czasami po leczeniu protetycznym ząb zaczynał boleć mimo, że przez wiele lat nie dawał dolegliwości. Jaka jest tego przyczyna, nie zawsze można dokładnie ocenić, ale najprawdopodobniej jest to związane z nieszczelnościami starych wypełnień. Nowe uzupełnienia protetyczne są szczelne i jeżeli w kanałach toczył się jakiś proces zapalny powstające gazy nie mają ujścia na zewnątrz. Powtórne przeleczenie kanałów zęba przed każdą nową odbudową protetyczną powinno stać się standardem postępowania w każdym gabinecie. Wiele problemów można dzięki temu uniknąć oraz zaoszczędzić czas, uniknąć stresu i zaoszczędzić pieniądze. Dzięki ponownemu leczeniu, po wielu latach kanały zęba są dokładniej oczyszczone oraz zdezynfekowane – dodaje doktor Kasprzak.

Kosmiczne technologie

Wielu z nas pamięta jeszcze, że wcale nie tak dawno, wizyta u stomatologa była okupiona bólem i stresem. Wypełnienia były nieestetyczne, chociaż przez lata spełniały swoją rolę. Ogromny postęp technologiczny, który widzimy w wielu dziedzinach naszego życia, również dokonuje się w stomatologii, protetyce i ortodoncji. Preparaty oraz narzędzia są coraz doskonalsze. Dlatego, jeśli mamy zęby, które były leczone nawet kilkadziesiąt lat temu, warto czasami sprawdzić, czy nie powinny zostać ponownie poddane oglądowi specjalisty. To może uchronić nas nawet przed ich utratą.