Zapewnimy Ci najlepszą opiekę stomatologiczną!

Ligi Polskiej 12L, Toruń

NASZA LOKALIZACJA

(+48) 602 314 178

TELEFON KONTAKTOWY

Plan leczenia pacjenta

obrze jest zasięgnąć opinii innego specjalisty, zanim podejmiemy decyzję.

– Kilka dni temu przyszedł do gabinetu pacjent, aby uzyskać poradę na temat swojego leczenia u innego specjalisty- opowiada stomatolog Hieromin Kasprzak. Doceniam to, że moi pacjenci konsultują plan leczenia. Ważne, aby wykonać ten ruch przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań- dodaje.

Jeżeli rozpoczęliśmy już budowę domu, to dużo trudniej zmieniać jego projekt, a jeszcze trudniej materiały użyte do jego budowy. Lepiej więcej czasu spędzić na planowaniu, dobrze się zastanowić, nie rozpoczynać leczenia zbyt pochopnie.
-Planując sposób rozwiązania problemu mojego pacjenta wybieram różne opcje ,rozważam również jego sugestie – mówi doktor Kasprzak. -Staram się dopasować działanie do oczekiwań oraz możliwości finansowych zainteresowanego. Nawet po wybraniu jednej z wersji można ją w pewnym zakresie zmodyfikować w trakcie leczenia- dodaje stomatolog.

Wiele lat temu bardzo łatwo decydowano się na usuwanie zębów. Teraz walczy się o każdy korzeń. Zęby wielokorzeniowe, jeżeli jest to możliwe, próbujemy zachować chociażby częściowo, usuwając tylko zniszczoną część zęba. Uratowany fragment może posłużyć jako filar do konstrukcji protetycznej. Niestety, do tej pory zdarzają się przypadki pochopnego, nieprzemyślanego przez pacjenta pozbywania się zębów bardzo przydatnych w leczeniu protetycznym.

Jak duże znaczenie dla trwałości domów ma jego fundament nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. W stomatologii jest podobnie. Im więcej jest punktów podparcia, tym lepiej i dłużej będzie funkcjonowała proteza zbudowana na tych filarach. -Jeżeli pacjent przychodzi do mnie w trakcie leczenia z usuniętymi już zębami i prosi o moją ocenę czy konieczne było takie działanie jest już za późno. Pewnych działań niestety nie da się cofnąć – mówi stomatolog.

Takim przykładem niepotrzebnego, pochopnego usunięcia zębów jest przypadek pacjentki, która przed wizytą w naszym gabinecie usunęła sobie w przychodni pięć ostatnich zębów. Powodem jej działania był brzydki wygląd koron tych zębów oraz oszczędność. W przychodni nie musiała za ten zabieg zapłacić. Nie było jednak do tego bezwzględnych wskazań lekarskich. Szkoda, bo korzenie tych zębów mogłyby być bardzo dobrym oparciem dla protezy, a pacjentka na własne życzenie doprowadziła się do całkowitego bezzębia.

Konsultacje przed rozpoczęciem zabiegów są ważne, ale najbezpieczniej dla pacjenta jest, gdy leczenie wykonywane jest w jednym gabinecie. Unikniemy wówczas problemów przy ustalaniu odpowiedzialności gwarancyjnej w przypadku jakichkolwiek powikłań.

– Polecam konsultować swoje przypadki z różnymi lekarzami, przeanalizować ich wyniki dokładnie i dopiero podejmować decyzje ostateczne.Takie działanie na pewno zaoszczędzi nam wielu kłopotów i rozczarowań – podsumowuje dr Kasprzak.