Zapewnimy Ci najlepszą opiekę stomatologiczną!

Ligi Polskiej 12L, Toruń

NASZA LOKALIZACJA

(+48) 602 314 178

TELEFON KONTAKTOWY

Mosty licowane akrylem

Co to jest most licowany i jak jest zbudowany? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Co to jest most licowany i jak jest zbudowany? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zęby się zużywają. Często, nawet jak bardzo o nie dbamy, nie daje się ich uratować. Aby nadal cieszyć się ładnym uśmiechem i nie mieć problemów z jedzeniem, można pomyśleć o wstawieniu tak zwanego mostu akrylowego. Mosty służą do uzupełnienia braków zębowych. Warunkiem ich zastosowania jest obecność zębów ograniczających przerwę. Będą one służyły, jako filary przyszłego mostu. Konstrukcję stanowi metal, a elementy widoczne wykonane są ze specjalnego plastiku (akrylu). Takie rozwiązania są sprawdzane od wielu lat. Mają zarówno wiele zwolenników, jak i przeciwników. Czasami przychodzą pacjenci z ruszającymi się koronami, nierzadko od długiego czasu. To jest najgorsze. Pod ruchomą koroną są idealne warunki do rozwoju próchnicy. Po krótkim czasie może dojść do całkowitego zniszczenia zęba filarowego. Szybka interwencja dentysty często ratuje właściciela od nieporządnych kosztów.

Co używać do końca?

Po kilku latach pojawia się problem kosmetyczny. Na krawędziach koron zaczyna prześwitywać metal. Jest to typowy przykład użycia mostu. Plastikowa część się przetarła. Naprawa w ustach pacjenta jest niemożliwa, a zdjęcie mostu bez jego uszkodzenia jest często bardzo trudne. Pojawianie się metalu w strefie przydziąsłowej jest efektem paradontozy. W obydwu przypadkach, aby poprawić te problemy należy wykonać nowe mosty.

A może porcelanowy?

Głównym problemem, który często występuje w tego typu uzupełnieniach, jest problem z doborem koloru, czyli ich walory estetyczne. Akryl nie występuje w szerokiej palecie odcieni bieli i żółci, dlatego nie zawsze można dobrać kolor do pozostałych zębów pacjenta. Kolejny problem pojawia się, jeśli chcemy uzupełnić braki w dolnej szczęce. Metal, którego obecność na powierzchni żującej mostu szczęki górnej nie przeszkadza, w dolnej jest bardzo widoczny. Wytrzymałość mechaniczna mostu licowanego jest dużo mniejsza niż porcelanowego. Główną zaletą mostu licowanego jest za to jego przystępna cena, która często wpływa na wybór tego niedoskonałego uzupełnienia.