Zapewnimy Ci najlepszą opiekę stomatologiczną!

Ligi Polskiej 12L, Toruń

NASZA LOKALIZACJA

(+48) 602 314 178

TELEFON KONTAKTOWY

Leczenie kanałowe

Nie każde uszkodzenie zęba jest widoczne gołym okiem. W których przypadkach usuwa się miazgę?

Nie każde uszkodzenie zęba jest widoczne gołym okiem. W których przypadkach usuwa się miazgę?

 

Ząb składa się z dwóch części. To, co widzimy, to korona zęba. Jest też część niewidoczna czyli korzeń. Łatwo jest rozpoznać uszkodzenie korony, bo jest to widoczne gołym okiem. Czasami sam pacjent to może stwierdzić, oglądając zęby w lustrze. Większym problemem jest z chorobami drugiej, niewidocznej części zęba. Czasem nawet wiedza doświadczonego stomatologa nie jest wystarczająca. Najlepszym sposobem jest prześwietlenie zęba, ponieważ często brak jest dolegliwości, a zmiany są niezauważalne. Jednak cały czas się powiększają, co może grozić nawet utratą zęba. Wskazane są w związku z tym okresowa wizyty kontrolne u swojego stomatologa, który zleci przeglądowe zdjęcie pan tomograficzne.

 

Jak powstaje problem?

Przyczyny chorób korzeni zębowych są różne, związane z bardzo skomplikowaną budowę anatomiczną zęba. Wnętrze kanałów korzeniowych jest często pozarastane, pozakręcane, z dodatkowymi rozgałęzieniami. Leczenie polega na dokładnym ich udrożnieniu, a następnie wypełnieniu odpowiednimi materiałami. W przeszłości leczenie kanałowe było dużo bardziej niedoskonałe, niż obecnie. Powody były dwojakiego rodzaju. Gorsze instrumenty do udrażniania i gorsze materiały do wypełniania. Aktualnie do leczenia kanałowego wykorzystywane są nawet mikroskopy. Zwiększają one znacznie skuteczność leczenia.

 

Mikroskop dla stomatologa?

Jest to związane z bardzo małymi średnicami kanałów korzeniowych, do których trzeba dotrzeć. Często pacjenci bagatelizują problem zmian mówiąc: „Przecież nic mnie nie boli”. Jest to wielki błąd. Taka pozornie niegroźna zmiana jest często siedliskiem żywych bakterii. Wydaliny takich bakterii zatruwają organizm pacjenta. Zagrożeniem są same bakterie, które mogą się przenosić z krwią i po osiedleniu w innych narządach trwale je uszkodzić. Tylko dotarcie do zmian, zlikwidowanie drobnoustrojów oraz ponowne wypełnienie kanałów daje szanse na długie użytkowanie martwych już zębów. Bowiem mimo tego, że ząb jest martwy może on nadal pewnie pełnić swoją funkcję. Dlatego warto leczyć zęby, nawet wtedy gdy nie odczuwamy bólu i gdy nie widać na nich ubytków oraz pilnować regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, zanim dotkliwy ból zacznie nam spędzać sen z powiek