Zapewnimy Ci najlepszą opiekę stomatologiczną!

Ligi Polskiej 12L, Toruń

NASZA LOKALIZACJA

(+48) 602 314 178

TELEFON KONTAKTOWY

DOMOWI DENTYŚCI

Dlaczego lubimy samodzielnie stawiać sobie diagnozy?

Lekarze alarmują. Zamiast poprosić  pomoc fachowca, często korzystamy z nierzetelnej wiedzy z Internetu lub pytamy znajomych. Okazuje się, że większość tak stawianych diagnoz nie jest prawidłowa.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat świadomość stomatologiczna pacjentów zdecydowanie uległa zmianie na korzyść- tłumaczy Hieronim Kasprzak, stomatolog.- To bardzo dobre zjawisko związane z szerokim dostępem do Internetu, a także licznymi publikacjami w prasie i telewizji. Dużo łatwiej wytłumaczyć szereg problemów stomatologicznych człowiekowi, który tym się interesuje. Coraz rzadziej słyszę  stwierdzenie: „Ja się na tym nie znam, to pan jest fachowcem”. Bardzo mnie to cieszy. Lubię porozmawiać z pacjentem przed wykonaniem zabiegu przedstawić mu plan leczenia, moje przewidywania, rokowanie. Dobra współpraca pomiędzy lekarzem i pacjentem zapobiega często niepotrzebnym nieporozumieniom i konfliktom. Zdarzają się jednak przypadki nadmiernej dbałości o swoje zdrowie przynoszącej czasami negatywne skutki- dodaje Hieronim Kasprzak. Co doktor ma na myśli? Wiele osób za często podejmuje szkodliwe działania. Jednym z nich jest prześwietlenie zębów. Pacjent przychodzi do gabinetu z już zrobionym zdjęciem. Zadowolony, że wyprzedził decyzję lekarza. Okazuje się, że niepotrzebnie. Zmarnował pieniądze, czas i przyjął szkodliwe promieniowanie. W wielu sytuacjach lekarze stomatolodzy mają kłopoty z prawidłowym diagnozowaniem, ale w takich momentach dobierają inne badania, które są często bezpieczniejsze i na dodatek dają więcej informacji o problemie.

Kolejnym przypadkiem jest badanie wykorzystujące tomografię komputerową, z którego stomatolodzy korzystają tylko w określonych sytuacjach. Nakłanianie lekarza do wykonania tego obciążającego badania, z  błahych powodów, jest niepotrzebne i bardzo niezdrowe dla pacjenta.

Nie warto sugerować się doświadczeniami krewnych lub znajomych. Często pozornie podobne przypadki różnią się od siebie. Nie wyręczajmy dentystów. Po to zostali wyszkoleni, aby podejmować odpowiednie decyzje. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na wizytę konsultacyjną i przedstawienie swojego problemu. To lekarz jest od stawiania diagnozy i leczenia.