Sztuczne zęby są wykonane tak, że nie sposób ich odróżnić od naturalnych. Aby długo pozostały ładne i noszenie protezy nie sprawiało kłopotów, trzeba prawidłowo ją pielęgnować.
Jak dbać o protezę?- To najczęstsze pytanie ludzi, którzy pierwszy raz mają ją w ustach- opowiada Hieronim Kasprzak, stomatolog.- A czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy zwykła pasta do zębów i szczoteczka. Starszym osobom polecam używanie większych szczotek specjalnie do tego celu przeznaczonych. Podczas czyszczenia protezę należy trzymać nad naczyniem z wodą. Przypadkowy upadek na twardą podłogę może ją poważnie uszkodzić- dodaje dr Kasprzak.
Woda? Tylko do mycia
Protezę po wyjęciu z ust i dokładnym oczyszczeniu należy przechowywać w suchym i przewiewnym pojemniku. Uwaga, protezy nie przechowujemy w wodzie. Powoduje to rozwój bakterii i grzybów, które potrafią przeżyć na powierzchni protezy nawet kilka lat. Bardzo trudno później wytępić te drobnoustroje. Czasami konieczne jest wykonanie nowych protez. Dlatego tak ważne jest, aby protezy były odpowiednio czyszczone. Najlepiej po każdym posiłku. Nieczyszczone są przyczyną stanów zapalnych oraz upośledzają smak pokarmów. Pod protezą tworzy się naturalny inkubator. Jest ciepło, mokro i zawsze zostają resztki jedzenia. To idealne warunki do rozwoju grzybów- Protezy są wykonane z akrylu- wyjaśnia doktor Kasprzak- Materiał ten pozornie jest gładki, ma jednak mikrootwory. Stanowią one doskonałe miejsce dla rozwoju mikroorganizmów, również tych chorobotwórczych, które świetnie namnażają się w środowisku jamy ustnej. Jeśli w tych miejscach pojawią się grzyby i bakterie trudno je stamtąd usunąć- dodaje.
Protezy powinny być odkażane przynajmniej raz w tygodniu. Służą do tego specjalne preparaty o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. Po każdej chorobie, nie tylko górnych dróg oddechowych, należy wymienić szczoteczkę na nową, aby uniknąć powtórnej infekcji. Nie należy przesadzać z nadmierną higieną wkładając protezę do wrzącej wody. To może spowodować jej odkształcenie, czyli zniszczenie. Podobny skutek daje czyszczenie proszkami ściernymi lub pastami bhp, które są przeznaczone do innych celów. Takie działania prowadzą do zmatowienia powierzchni protezy, które dużo łatwiej będzie ulegała przebarwieniom, odkładaniu się kamienia i osadów na jej powierzchni. Są specjalne preparaty, przeznaczone do protez. I właśnie ich należy używać.