Zapewnimy Ci najlepszą opiekę stomatologiczną!

Ligi Polskiej 12L, Toruń

NASZA LOKALIZACJA

(+48) 602 314 178

TELEFON KONTAKTOWY

Badaj zęby, chroń serce

Choroby serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu mają często swoje źródło w jamie ustnej. Jak to możliwe?

– Stany zapalne w jamie ustnej to siedliska bakterii- tłumaczy stomatolog Hieronim Kasprzak z Gabinetu Stomatologicznego „Dentysta”.

-To tzw. Ogniska pierwotne. Bakterie przedostają się stamtąd do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. A to dopiero początek ich drogi. Bywa, że uszkadzają mięsień sercowy, atakują inne narządy.

W skrajnych przypadkach, gdy organizm ma małą odporność nieleczony stan zapalny zęba może doprowadzić do posocznicy i nawet do śmierci!

Co ma wspólnego archeolog ze stomatologiem?

-Problemy z zębami mieli też nasi przodkowie- opowiada doktor Kasprzak-Pierwsze ślady po ubytkach próchniczych znaleziono w skamieniałych szczątkach ludzkich sprzed tysięcy lat! Wiek najstarszych znalezisk tego typu szacuje się w milionach lat! U gatunków występujących na Ziemi przed Homo Sapiens. Na szczęście dzisiaj umiemy sobie z tym radzić- zapewnia stomatolog- dzięki temu żyjemy dłużej i w dobrym zdrowiu.

Problemy z cerą? A dermatolog wysyła do dentysty

Często się zdarza, że dermatolog odsyła pacjenta do innego lekarza. Nierzadko właśnie do dentysty. Bakterie przenosi się z krwią. Gdy przyczyną zmian na skórze jest zepsuty ząb, a nie np. zmiany hormonalne czy łojotok, to wypryski najczęściej pojawiają się w okolicy ust, na brodzie i kościach szczęki.

Uczmy dzieci przez zabawę!

-Ze swoich doświadczeń wiem, że najlepsze efekty daje oswajanie małych dzieci ze szczotkowaniem zębów- mówi doktor Kasprzak.

-Jak moje córki były małe i kąpały się w wannie, dawałem im do zabawy szczoteczki do zębów. Sam w tym czasie myłem zęby pastą. One mnie naśladowały i uważały to za świetną zabawę.

Polecam ten sposób wszystkim rodzicom!